dzisiaj jest: 26 lutego 2020. imieniny: Bogumił, Aleksandra, Mirosława
 
Urząd Gminy Raczki
tel. +48 (87) 56-85-925
ug@raczki.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Warto zobaczyć
Raczki. Plac Kościuszki – centrum, brukowany rynek (lata 90-te)

Raczki. Zachowany dawny układ urbanistyczny z brukowanym rynkiem., XVI - XIX w.Plac prostokątny w centrum (obecnie Plac Kościuszki) od którego odchodzi sieć uliczek. Do dzisiaj zachowane nazwy niektórych ulic: Kościelna, Suwalska, Szkolna, Stodolna, Browarna, Nadrzeczna. Do dzisiaj zachowane domy: nr 1 na ul. Browarnej - XIX-XX w., od nr 1 do nr 12, nr 14, nr 17 i nr 18 przy Placu Kościuszki -XIX-XX w.

Raczki. Kościół Parafii Rzymsko-Katolickiej, 2 poł. XVIII w., przebudowany ok.1825r (lata 90-te)

Kościół parafialny z lat 1767-1811. Budowę kościoła w stylu barokowym rozpoczął ówczesny dziedzic dóbr Dowspuda i Raczki – Michał Jan Pac, według projektu Piotra Aignera. Budowa nie została jednak całkowicie zakończona. Podjął ją w roku 1811 inny już dziedzic - Ludwik Michał Pac. Kościołowi nadano cechy neogotyckie.W roku 1825 dokonano gruntownej przebudowy kościoła w stylu neoklasycznym, według projektu znanego już architekta Henryka Marconiego.Wyposażeniem i zdobnictwem wnętrz zajmował się zespół artystów włoskich ( Giovanni Batista Carelii, Nicola de Angelis, Carlo Aurelli). W latach 1933 –1934 dokonano rozbudowy kościoła dobudowując dwie nawy boczne. Zmieniło to całkowicie bryłę kościoła, która straciła swoją wyniosłość, istotną dla stylu neoklasycznym. Liczba ołtarzy została zmniejszona do czterech; główny – murowany, boczne – z drewna. Wystrój kościoła stanowią między innymi dwie marmurowe płaskorzeźby stanowiące typowe stele grobowe. Obie pochodzą z warsztatu wybitnego rzeźbiarza Antonio Canovy. Uważane też za dzieło Lodovico Kaufmana, ucznia i współpracownika Canovy.Do zabytków sztuki sakralnej należy drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1842r., dwa krzyże ołtarzowe z brązu i cztery mosiężne lichtarze z 2 połowy XIX w.Na cmentarzu parafialnym zachowane są dwa nagrobki żeliwne: A.Waszkiewicza z 1877r. oraz K. Matkowskiej z 1976r.

Raczki. Kościół Parafii Rzymsko-Katolickiej (obecnie)
Kościół Parafii Rzymsko - Katolickiej widok na wejscie główne

Pałac Paca
W niewielkiej miejscowości, 2 km od Raczek znajdują się pozostałości neogotyckiego zespołu pałacowego, dawnej głównej rezydencji rodu Paców. W skład zespołu wchodził pałac hr. Ludwika Michała Paca wznoszony kolejno, według projektów architektów włoskich: od roku 1820 - Piotra Bosio, w latach 1823- 1827 - Henryka Marconiego. Pałac był okazałą, dwukondygnacyjną budowlą, z korpusem głównym zwieńczonym nadbudówką typu belweder, skrzydłami bocznymi połączonymi z ośmiobocznymi pawilonami z attyką i sterczynami. Dwukondygnacyjne były też piwnice. Pałac był bogato zdobiony: na zewnątrz sztukaterią pełną fryzów, gzymsów, ażurowych attyk i ostrołukowych okien, wewnątrz rzeźbami Karola Aureliego oraz malowidłami pędzla Mikołaja de Angelista i Jana Carelliego. Hrabia zgromadził w pałacu wyjątkowy księgozbiór oraz wiele dzieł malarstwa światowego, m.in. Rembranta, Murilla, Van Dycka. Posiadał obrazy przedstawiające najsławniejsze zwycięstwa oręża polskiego. Urządził muzeum ze zbiorami militariów. Za udział hr. Paca w powstaniu listopadowym rząd carski skonfiskował jego dobra, pałac rozebrano w 1887r. Do dziś zachował się jedynie okazały arkadowy portyk, narożna wieża Bociania oraz resztki piwnic. Dawny kształt budowli utrwaliły, zrekonstruowane do wysokości kilkudziesięciu centymetrów mury pałacu.
Dowspuda. Pozostałości pałacu Paca.
Portyk Pałacu Paca obecnie

Widok na portyk zimą

Dowspuda. Wieża Bociania.

Jedyny zachowany opis z autopsji sławnego obiektu jest artykuł Aleksandra Osipowicza w „Tygodniku ilustrowanym „ z 1865r. ( Jan Bacewicz – Suwalszczyzna – wyd. UNI –COM, Suwałki 1993r.

Dół przeznaczony był na pomieszkanie ludzi dworskich, kuchnie, łazienki, składy itd., a pod nimi były piwnice ze studnią pośrodku. Pierwsze piętro składało się z obszernych sieni, a raczej wstępnej sali ośmiobocznej, dwóch galeryj podłużnych i dwóch sal krańcowych, łącznie w obu skrzydłach. Wprost wejścia wstępowało się z owej sali po stopniach do kaplicy zamkowej. Po obu [jej] stronach szły w rzędy w pawilonie okazałe komnaty, aż do krańcowej sali (....). Galeryja w prawem skrzydle i sala ośmiokątna narożna, obie w guście gotyckim, zawierały muzeum zbroi, rynsztunków i rzędów powołania rycerskiego. W lewem skrzydle podobna galerya, lecz w stylu klasycznem, mieściła zbiór cennych obrazów olejnych, a z niej wstępowało się do odpowiedniej tamtej, sali narożnej przeznaczonej na oranżeryją domową (...).

Komnaty w pawilonie przeznaczone były na przyjęcie gości, zabawy, pomieszczenie biblioteki, mnóstwo obrazów, bilardu itd., a ostatnia, krańcowa , na jadalnię. Była to komnata wyniosła, podłużna, wesoło ustrojona w misterne sztukaterye, mogąca pomieścić licznych biesiadników (...). Z sali tej było wyjście do dwóch wieżyczek, zewnątrz po obu rogach ustawionych na wysmukłych kolumnach w przezrocze, niby dwa baldakiny zachwycającej lekkości i niezrównanego wdzięku. Zastępowały one balkony dla chcących odetchnąć świeżym powietrzem okolnego parku po trudach bankietu (...)

Dowspuda. Alejka w parku pałacowym.

Na wysokiej skarpie opadającej w dolinę rzeki Rospudy zachował się park otaczający niegdyś pałac hr. Ludwika Michała Paca. Park został zaprojektowany w stylu krajobrazowym angielskim przez Johna Heitona na bazie dawnego parku późno-renesansowego. Do dziś zachowany drzewostan liściasty (wiąz górski, lipa, klon) i rozplanowanie alejek.

Aleja lipowa jesienią

Park jesienią

<<   Luty   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29

MAPA SERWISU
STATYSTYKA